Veronika Slámová

16.12.2021

Nedávno jsme vám na našem instagramovém profilu představily novou posilu našeho týmu, a to Veroniku Slámovou, kterou mohou mnozí z Vás znát také z hudební skupiny Hands Dance. Verča se k nám přidala především proto, aby nám pomáhala s tlumočením jednotlivých znaků a do budoucna také tlumočením celých příspěvků do znakového jazyka. Dnes bychom vám Verču moc rády přiblížily ještě trochu více. 

Veronika Slámová je mladá maminka dvou dětí - holčičky a chlapečka. Narodila se jako neslyšící, na sluchovou vadu rodiče přišli až v jejích 3 a půl letech, kdy vše odstartovalo návštěvou venkovského léčitele, který rodině sdělil, že má dívka nádor v hlavě. Přes různá vyšetření nakonec dospěli k tomu, že Veronika neslyší a byla jí diagnostikována praktická hluchota. Její sluchová vada je kompenzovaná sluchadly, v dětství komunikovala ve slovech, ale nikoli ve větách. I přestože nosí sluchadla a je zvyklá na mluvenou řeč a odezírání, dává v komunikaci přednost znakovému jazyku. Po celý život vyrůstala ve slyšící rodině, současně i její manžel a dvě děti jsou slyšící. 

V dětství a následně v dospívání navštěvovala mateřskou, základní i střední školu pro sluchově postižené v Brně, následně nastoupila na JAMU, kde vystudovala obor Výchovná dramatika pro Neslyšící. 

"Mé dospívání bylo krásné, ale často i kruté. Setkala jsem se v dospívání se šikanou nejenom od slyšících, ale také i od neslyšících."

Ve svém volném čase se věnuje nejenom rodině a našemu projektu, ale také je součástí umělecké skupiny Hands Dance, o které jsme se již také několikrát zmiňovali, je také zakladatelkou filmového festivalu Neslyšících Deafland, předsedkyní divadelního spolku OUKEJ a současně ji můžete také spatřit na televizních obrazovkách v dětském pořadu Dr. Žako po boku Martina Kuldy, nebo na divadelních prknech, a to konkrétně v Divadle Bolka Polívky v pohádce s názvem "Aby se děti divily" v režii Zoji Mikotové. 

Vždy se chtěla pustit do nějaké formy osvěty světa neslyšících, proto se velmi ráda zapojila do našeho projektu a jak sama dodává, chce společně s námi vyvrátit mýty, zbořit bariéry a také ukázat krásu znakového jazyka, jeho možnosti a výhody.